Dr. Öğr. Üyesi Nagihan Çakar Bikiç “Film Yapmak: Kurmaca, Deneysel, Belgesel, Animasyon” İsimli Kitabın Editörlüğünü Yaptı

İletişim Tasarımı Bölümü akademisyenlerimizden Dr. Öğr. Üyesi Nagihan Çakar Bikiç, 27 başarılı yönetmenin film süreçlerini anlattığı yaklaşık 800 sayfalık “Film Yapmak: Kurmaca, Deneysel, Belgesel, Animasyon” isimli kitabın editörlüğünü yaptı. Doruk Yayınevi tarafından basılan kitap, kendi filmlerinin yapım, yapım öncesi ve yapım sonrası süreçlerini anlatan yönetmenlerin çalışmalarından oluşturuldu. 
 

Ömür Kınay’ın “Canlandırma Sineması Aracılığıyla Türkiye’de Engelli Farkındalığı ve Erişilebilirlik Hakkı: EMPATİ” Başlıklı Makalesi Yayımlandı

Sanat ve Tasarım Fakültesi İletişim Tasarımı Bölümü öğretim elemanlarımızdan Ömür Kınay’ın “Canlandırma Sineması Aracılığıyla Türkiye’de Engelli Farkındalığı ve Erişilebilirlik Hakkı: EMPATİ” başlıklı makalesi, “Film Yapmak: Kurmaca, Deneysel, Belgesel, Animasyon” isimli kitap içi bölümde yayımlandı.

İKÜ İletişim Tasarımı Bölümü Öğrencilerine Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Destek

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Destekleme Kurulu’nun 2020 yılı Birinci Dönem başvurularında değerlendirmeye aldığı 904 projenin 39 tanesi, Bakanlık tarafından destek almaya değer görüldü. İKÜ İletişim Tasarımı Bölümü öğrencilerinin “Proje Atölyesi II” dersi kapsamında mezuniyet projesi olarak hazırladıkları “24” isimli kısa film, 15 bin TL değerindeki “Kısa Film Yapım Projesi” desteğini almaya hak kazandı. Proje danışmanı Öğr. Gör. Veysel Cihan Hızar ile öğrencilerimiz Arda Can Serin, İsmail Hakkı Güney, İskender Cem Demirtaş ve Elif Ezgi Özer’i tebrik ederiz.
 

İstanbul Kültür Üniversitesi Öğrencilerinden Geleceğini Temizle Çağrısı!

İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi İletişim Sanatları Bölümü öğrencilerinden Kamuran Erol, Oğuzhan Kahraman, Gökçe Güney, Sima Üstünkaya ve Taha Altun’un “Seminer V” dersi kapsamında Öğr. Gör. Yakup Sağıroğlu koordinatörlüğünde hayata geçirdiği “Geleceğini Temizle” projesi ile öğrenciler, her ayın 15’inde İstanbul’un çeşitli semtlerinde çevre temizliği yaparak çevre temizliği konusunda farkındalık geliştirmeyi amaçlıyor.  

Kültür’lü Öğrenciler Disleksi Bozukluğu Bulunan Dar Gelirli Ailelerin Çocuklarına Akıl Terazisi Oyuncağı Üretti

Oyuncak sektöründe disleksi bozukluğu bulunan çocuklara yönelik oyuncaklara sosyo-ekonomik gelir düzeyi yüksek olan ailelerin erişebildiğine dikkat çekmek isteyen İletişim Sanatları Bölümü öğrencilerimiz, “Her çocuk özeldir” sloganından yola çıkarak disleksi bozukluğu bulunan dar gelirli ailelerin 2-5 yaş arası çocuklarına yönelik “Akıl Terazisi” adında ahşap oyuncak tasarlayıp, portatifini üretti. 

“Sinekültür Üniversitelerarası Kısa Film Yarışması” Ödülleri Sahiplerini Buldu

İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümü tarafından Doç Dr. Okan Ormanlı başkanlığında düzenlenen “Sinekültür Üniversitelerarası Kısa Film Yarışması”na 17 üniversiteden ‘kısa-kurmaca’, 8 üniversiteden de ‘kısa-belgesel film’ başvurusu yapıldı.

İletişim Sanatları Bölümü "Liderlik ve Koçluk Becerileri Eğitimi"

İletişim Sanatları Bölümü tarafından düzenlenen “Liderlik ve Koçluk Becerileri Eğitimi” 6-7 Aralık tarihlerinde gerçekleştirildi. Söz konusu eğitimin 1. gününde; Kişisel Gelişim Uzmanı Master Trainer, Ömer Çam, koçluğun temel kavramları, koçluğun temel yetkinlikleri konusunda bilgiler aktarırken, aynı zamanda gerek toplumsal yaşam gerekse iş yaşamında “farkındalık” kapsamında, bazı örnek çalışmaları öğrencilerimizle birlikte interaktif bir biçimde uyguladılar. 

Çiğdem Şenyürek ile “Baskı Resim ve Exlibris” Atölyesi

İletişim Tasarımı Bölümü, 30 Kasım Cuma günü Grafik Tasarımı öğrencilerine yönelik “Baskı Resim ve Exlibris” atölyesini düzenledi. Çiğdem Şenyürek tarafından gerçekleştirilen workshopta, matbaanın keşfinden çok daha önce baskı teknolojisinin resim alanında kullanılmaya başlanmasının üzerinde durularak, baskı resim ve günümüze yansıma biçimleri üzerinde bir idol olan Japon sanatçı Hokusai üzerinden ön bilgi verildi.